O AKADEMII

Akademia powstała z myślą o Tobie, kobiecie, która chce się rozwijać oraz uczyć się tego, jak niemedycznie wspierać inne kobiety i ich bliskich we wchodzeniu w rodzicielstwo. To wyjątkowa na skalę kraju ścieżka edukacyjna dla przyszłych doul, staranie przygotowana i prowadzona przez jedyną w Polsce organizację zrzeszającą doule – Stowarzyszenie DOULA w Polsce.

Do uczestnictwa w Akademii Wsparcia Okołoporodowego zapraszamy osoby z wykształceniem minimum średnim, które są gotowe zainwestować w rozwój własny i  w solidne przygotowanie do wykonywania zawodu douli. (Opinie uczestniczek obecnej edycji na dole strony.)

SKĄD POMYSŁ NA AKADEMIĘ?

Jako twórczynie Akademii Wsparcia Okołoporodowego mamy świadomość odpowiedzialności, jaką niesie za sobą towarzyszenie kobiecie podczas tego krótkiego, ale bardzo intymnego i znaczącego momentu w jej życiu. Wiemy, jak bardzo są prawdziwe słowa Iny May Gaskin o tym, że wspomnienie porodu pozostaje z kobietą na bardzo długo.

Zgodnie z tym, bazując na naszym doświadczeniu wieloletniego szkolenia doul, odpowiadając na potrzeby kobiet w zakresie wsparcia okołoporodowego oraz znając polskie realia starannie przygotowałyśmy program szkolenia dla doul i dobrałyśmy kadrę szkolącą.

Jesteśmy w trakcie pozyskiwania akredytacji mazowieckiego kuratorium oświaty.

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z UCZESTNICTWA W AKADEMII?

W trakcie nauki w Akademii Wsparcia Okołoporodowego przygotujesz się do wykonywania zawodu douli z pasją, zaangażowaniem i satysfakcją z pracy.

To wszystko uzyskasz w gronie podobnych Tobie kobiet pod opieką i z prowadzeniem doświadczonych doul, mądrych wykładowczyń.

WEŹMIESZ UDZIAŁ W:

 • 9 weekendowych modułach – łącznie 180 godzin edukacyjnych
 • prowadzonych przez doświadczoną i zaznajomioną z pracą douli kadrę
 • w oparciu o wiedzę, dowody naukowe i doświadczenie
 • poprzez zróżnicowane aktywizujące metody nauczania według programu stworzonego w odniesieniu do polskich realiów i na podstawie doświadczeń doul pracujących z kobietami i ich rodzinami w rzeczywistości
 • w kameralnych grupach

ZYSKASZ:

 • szerokie rozwinięcie tematów wsparcia oraz komunikacji opartej na empatii
 • udział w ćwiczeniach, które mogą rozwinąć Twoje umiejętności komunikacyjne w oparciu o empatyczną postawę
 • teoretyczne i praktyczne omówienie kompetencji douli w pracy z kobietą na różnych etapach: ciąży, porodu, połogu, laktacji
 • ujęcie z perspektywy douli tematów warsztatu pracy w zakresie indywidualnej współpracy i prowadzenia różnego typu spotkań grupowych
 • kontakt z doświadczonymi doulami ze Stowarzyszenia DOULA w Polsce
 • możliwość zrozumienia idei wsparcia kobiety na wielu płaszczyznach
 • zapoznanie się z narzędziami marketingu i zasad działania mediów

W trakcie zajęć pracować będziesz nad:

 • rozwojem samoświadomości, poznaniem swoich motywacji;
 • umiejętnym komunikowaniem się w różnych sytuacjach międzyludzkich; 
 • przygotowaniem się do prowadzenia warsztatów, zajęć indywidualnych i grupowych oraz kręgów wsparcia dla kobiet w ciąży i po porodzie; 
 • uzyskaniem wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych – opartymi na badaniach naukowych w zakresie udzielania wsparcia informacyjnego, fizycznego i emocjonalnego w ciąży, w porodzie, w połogu i w laktacji,

a także poznasz:

 • korzenie, historię i współczesność idei wspierania i sytuacji położniczej;
 • metodykę pracy indywidualnej i grupowej;
 • zakres kompetencji, etykę i standardy pracy douli.

OPINIE UCZESTNICZEK I EDYCJI AKADEMII:

„Pomysł Akademii jest wspaniały. Prowadzące są w stanie przekazać nam bardzo dużo wiedzy i swojego doświadczenia. Bardzo cenne jest też to, że mamy możliwość spotkania się z różnymi aktywnymi doulami od których możemy czerpać pełnymi garściami i które chętnie odpowiadają na nasze pytania, a nawet prowadzą z nami dyskusje na nurtujące nas tematy. Jestem wdzięczna również za to, że dzięki Akademii otrzymałam moje doulowe Siostry. To, że spotykamy się każdego miesiąca, wspieramy, wymieniamy doświadczeniem sprawiło, że powstała między nami wyjątkowa więź. Jestem przekonana, że już teraz jestem bardziej świadomą siebie kobietą, która wie jaka jest droga w doulowaniu i z otwartością przyjeżdżam na każdy kolejny zjazd wyciągając z niego mnóstwo wartości.”

Magda


Przed rozpoczęciem Akademii miałam takie przemyślenie, że „szkoda, że nie pomyślałam o tym rok wcześniej – po jednym weekendzie miałabym i jakieś umiejętności i już bym mogła działać, a papier by był”. Jak bardzo dziękuję za to, że mogę uczestniczyć jednak w 9 miesięcznym szkoleniu to chyba tylko ja wiem😉 Po każdym weekendzie jestem tak bardzo wdzięczna za te osoby z którymi się spotykam – zarówno dziewczyny szkolone jak i szkolące nas. Prowadzące to skarbnica wiedzy i pozwalają nam na spojrzenie z różnych perspektyw. Każda wnosi swoje doświadczenia i przemyślenia. Jednocześnie  dają nam dużą akceptację w przemyśleniach, ogrom przestrzeni na wyrażenie siebie i rozwiewają mnóstwo wątpliwości.”

Agata